W dzisiejszych czasach pełnych stresu, ciągłej gonitwy za pieniędzmi i karierą stajemy się podatni na sięganie po używki, nadmierne objadanie się czy wchodzenie w przygodne związki. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zapada na depresję lub zmaga się z wieloma innymi zaburzeniami. Coraz bardziej potrzebujemy też profesjonalnej pomocy. Szukając jej, możemy zgłosić się do psychiatrów, psychologów czy psychoterapeutów. Możemy udać się na terapię lub skorzystać z konsultacji – wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb.
Pomiędzy profesjonalną pomocą psychologiczną, a pozostawaniem sam na sam ze swoimi problemami można skorzystać z wsparcia grupy osób borykających się z podobnym problemem. Taką formę pomocy psychologicznej nazywamy grupą wsparcia. Jej podstawowym założeniem jest wzajemne wsparcie emocjonalne między uczestnikami, które ma pomóc w przezwyciężaniu i radzeniu sobie z problemami.
W czasie spotkań uczestnicy grupy wsparcia dzielą się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, troskami i obawami. Dzięki temu nie mają poczucia alienacji, lecz przynależności do grupy.
Aby grupa wsparcia prawidłowo funkcjonowała ważne jest przestrzeganie ogólnych, ustalonych wcześniej zasad, czyli kontraktu. Może to być zasada poufności, nieoceniania, nie krytykowania, nie przerywania wypowiedzi etc.
Grupa wsparcia wpływa bardzo pozytywnie na przebieg terapii. Każdy z jej uczestników otrzymuje emocjonalne wsparcie i przywracana jest mu wiara w zdrowienie. Od innych uczestników może otrzymać wiele użytecznych informacji, sam też może dzielić się swoimi doświadczeniami, wspierając w ten sposób innych.
Uczestnictwo w grupie wsparcia jest szansą na uzyskanie pomocy, nawiązanie nowych relacji, często nawiązanie przyjaźni w realnym życiu, poza grupą oraz odbudowanie nadziei.