Skip to content Skip to footer
nasze metody

Pracujemy w różnych nurtach psychoterapii

Psychoterapia psychodynamiczna

Nurt ten wywodzi się z przeświadczenia, że zachowanie człowieka to efekt sterowania nim przez wewnętrzne, nieuświadomione mechanizmy i ukryte potrzeby.

Klient skupia się na przeżywaniu, emocjach i związanych z nimi objawach w ciele, a także na wydobywaniu wewnętrznych konfliktów, pragnień, uczuć i potrzeb.

Terapeuta w ramach psychoterapii psychodynamicznej zachęca Klienta do swobodnego dzielenia się swoimi uczuciami, myślami i skojarzeniami.Rolą terapeuty jest wyznaczenie celów terapeutycznych i pomaganie Klientowi w ich osiągnięciu. Terapia psychodynamiczna sprawdza się w leczeniu zaburzeń osobowości psychosomatycznych, lękowych i depresyjnych oraz zaburzeń odżywiania. Ponieważ wspomaga wprowadzenie zmian w strukturze osobowości pomocna jest też u pacjentów nieradzących sobie z nieśmiałością i agresją.

Najczęściej sesje psychoterapii mają miejsce raz w tygodniu, choć częstotliwość zależna jest od trudności Klienta.
Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej

Psychoterapia w nurcie integracyjnym

Psychoterapia integracyjna to różnorodne podejścia i formy psychoterapii. Łączy ona teorie i techniki z innych istniejących nurtów psychoterapii. Integracja różnych podejść oznacza, że terapia może być dostosowana do różnych potrzeb i problemów.

Najważniejszą zaletą terapii integracyjnej jest jej elastyczność i skupienie się na całej osobie. Uwzględnia się też społeczność, w której Klient funkcjonuje oraz jego duchowość.

Proces terapeutyczny prowadzony w tym nurcie pozwala na skuteczne zidentyfikowanie schematów funkcjonowania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie generując objawy czy trudności. Programy te wpływają na sposób przeżywania rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej, nasz sposób myślenia i zachowania.

Psychoterapia w nurcie integracyjnym osłabia negatywny wpływ minionych trudnych i traumatycznych doświadczeń na życie. Dostosowanie terapii do Ciebie, a nie Ciebie do terapii pozwala w osiągnięciu pozytywnej relacji samego z sobą i ze światem.
Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej

Psychoterapia Gestalt

Terapia w nurcie Gestalt to rodzaj psychoterapii humanistycznej opartej na przeświadczeniu o złożoności człowieka. Opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma możliwość czerpania z własnych zasobów i swojego potencjału, a także umiejętność znajdowania najlepszych rozwiązań swoich problemów.Terapia w tym nurcie wspiera proces rozumienia oraz integrowania własnych emocji. Skierowana jest do osób, które „przeszkadzają” sobie w zaspokajaniu własnych potrzeb oraz w osiąganiu ważnych dla siebie celów.

Sesje terapeutyczne koncentrują się głównie wokół procesu samoregulacji i nabywania umiejętności samodzielnego zaspokajania swoich potrzeby oraz utrzymania wewnętrznej równowagi. Klient lepiej poznaje siebie, odkrywa w sobie uśpiony potencjał, osiąga wewnętrzną harmonię, dowiaduje się prawdy o sobie, pozbywa się stereotypów na temat własnej osoby i staje się świadomy swoich ograniczeń, co w efekcie ułatwia mu życie.

Terapia w nurcie Gestalt sprawdza się w większości problemów psychologicznych. Najczęściej służy tym, którzy chcą lepiej zrozumieć samych siebie i poprawić jakość swojego życia np. przez wyeliminowanie wewnętrznych konfliktów. Terapia jest długoterminowa, trwa od roku do kilku lat.
Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej

Terapia Eriksonowska

Założeniem terapii ericksonowskiej jest przekonanie, że każdy człowiek jest jednostką niepowtarzalną, dlatego sama terapia powinna być uszyta na jego miarę.

Według twórcy tej psychoterapii – Miltona Ericksona, każdy ma w sobie potencjał do rozwiązywania problemów. Najważniejsze to znaleźć ten potencjał poprzez zainicjowanie jakiejś zmiany w życiu.

W celu dotarcia do ukrytych zasobów często poddaje się pacjenta hipnozie.

Terapia może mieć charakter zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Wszystko zależy od rodzaju problemu oraz jego skali.

Terapia ericksonowska sprawdza się w leczeniu lęków, stanów depresyjnych, zaburzeń odżywiania, jak również objawów psychosomatycznych.

Może być też metodą prowadzenia terapii par.
Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej

Terapia systemowa

Terapia systemowa to rodzaj terapii, w której uczestniczy kilka osób. Może to być psychoterapia rodzinna lub małżeńska. Nurt ten stosuje się również w spotkaniach indywidualnych.

Założeniem tej terapii jest fakt, że każdy z nas funkcjonuje w jakimś systemie, grupie, która na niego oddziałuje, i na którą my oddziałujemy. Celem terapii systemowej jest poprawa relacji między osobami w związku lub w rodzinie. Ponieważ osoby objęte terapią stanowią swoisty system, najważniejsze jest usprawnienie komunikacji, wprowadzenie zasad i nakreślenie struktury, co sprawi, że system będzie działał prawidłowo.

Czas trwania terapii jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od problemu. Może trwać zarówno kilka tygodni, jak i kilka lat. Terapia systemowa najlepiej sprawdza się w rozwiązywaniu problemów małżeńskich (terapia małżeńska) czy wychowawczych, ale także w sytuacjach emocjonalnych kryzysów, np. dotyczących śmierci członka rodziny, jego choroby lub rozwodu.

Możliwa jest psychoterapia systemowa indywidualna, zwykle w sytuacji, gdy jednostka danego systemu (członek rodziny) czuje się przytłoczona wspólną odpowiedzialnością i chce samodzielnie o sobie decydować.
Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej

Terapia poznawczo-behawioralna

To jedna z najpopularniejszych i najbardziej przebadanych pod kątem skuteczności metod psychoterapii. Wywodzi się z behawioryzmu, czyli przeświadczenia, że zaburzenia w zachowaniu to efekt wyuczonych reakcji na różne bodźce.

Terapia poznawczo–behawioralna opiera się na założeniu, iż poprzez zmianę nieadaptacyjnego sposobu myślenia można wpłynąć pozytywnie na poprawę nastroju i zmianę zachowania. Bardzo często bywa tak, że to właśnie błędne przekonania czy automatyczne myśli rodzą cierpienie oraz trudne uczucia, popychając człowieka w stronę nieprawidłowych zachowań.

Celem terapii jest wykorzenienie starych, nieprawidłowych reakcji oraz wypracowanie nowych zachowań i zmiana sposobu myślenia.

Terapia bazuje na podejściu edukacyjnym - pacjent nabywa umiejętności, dzięki którym sam będzie mógł rozwiązywać swoje problemy.

Terapia poznawczo-behawioralna doskonale sprawdza się podczas leczenia zaburzeń bazujących na lęku i depresji. Niektóre techniki tej terapii stosuje się również w leczeniu zaburzeń odżywiania, stresu pourazowego czy zaburzeń osobowości.
Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej