Skip to content Skip to footer

Psychoterapia w leczeniu uzależnień

Uzależnienia są zjawiskiem, które dotyka znaczną liczbę ludzi na całym świecie. Mogą przybierać różne formy. Uzależnienie od substancji chemicznych dotyczy głównie alkoholu, leków i narkotyków. Uzależnienie behawioralne, czyli uzależnienie od zachowań może dotyczyć hazardu, gier komputerowych, telefonu czy Internetu.

Osoby uzależnione często sięgają po substancje lub zachowania, aby złagodzić ból, uciec od rzeczywistości czy zapełnić pustkę.

Uzależnienia mają ogromny wpływ na życie danej osoby i jej otoczenie. Negatywnie oddziałują na zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne i społeczne.

Psychoterapia uzależnień

W procesie leczenia i zdrowienia osób uzależnionych bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia uzależnień. W jej trakcie wykorzystuje się różne podejścia i techniki terapeutyczne.

Psychoterapia uzależnień ma pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu przyczyn i skutków uzależnienia. Terapeuta dostarcza pacjentowi narzędzi i strategii, które pomogą mu radzić sobie z trudnościami, wyzwaniami i pokusami związanymi z uzależnieniem. Ważna jest również psychoedukacja dotycząca m.in. wiedzy na temat mechanizmów uzależnień i szkodliwości substancji.

Celem terapii jest nie tylko redukcja szkód, zaniechanie używania określonych substancji czy zaprzestanie szkodliwego zachowania. Dzięki psychoterapii osoba uzależniona poznaje nowe, konstruktywne sposoby radzenia sobie w kryzysach czy trudnych sytuacjach. Psychoterapia służy więc osiągnięciu trwałej zmiany w codziennym funkcjonowaniu.

Jednym z elementów takiej zmiany jest odbudowanie zdrowych relacji społecznych. Wiele osób uzależnionych doświadcza bowiem zerwania więzi z bliskimi, izolacji społecznej i utraty zaufania.

Warto podkreślić, że psychoterapia nie jest jedynym elementem leczenia uzależnień. Często wymaga ona interdyscyplinarnego podejścia, w którym uczestniczą między innymi psychiatrzy i lekarze. Ważne jest również wsparcie społeczne i to, które płynie z bezpośredniego otoczenia pacjenta.

Terapia uzależnień bywa trudna. Pacjent może być na różnym etapie świadomości i wiedzy dotyczącej własnego uzależnienia. Niektórzy mogą zaprzeczać chorobie. Inni nie są gotowi na zmianę czy na podjęcie leczenia. Dlatego podczas terapii zdarzają się wzloty i upadki. By proces zdrowienia przebiegał prawidłowo potrzebna jest więc odpowiednia motywacja i zaangażowanie pacjenta. Mimo tych trudności podjęcie terapii bardzo często prowadzi do pozytywnej zmiany i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Uzależnienia – rzetelne źródła informacji

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat substancji uzależniających i samych uzależnień. Jeśli ich szukasz – korzystaj z rzetelnych źródeł.

Warte uwagi są materiały zamieszczane na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Można znaleźć tam wiele broszur informacyjnych i treści dotyczących uzależnień, ich szkodliwości dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Dowiesz się również, jakie sygnały powinny nas ostrzec o zagrożeniu uzależnieniem.

Uzależnienia – gdzie mogę skorzystać z pomocy?

Jeśli masz problem z uzależnieniem, jeżeli zauważasz, że twoje życie prywatne i zawodowe zaczyna się z tego powodu rozpadać i chcesz to naprawić skontaktuj się z naszą Poradnią „Nowy Początek”. U nas otrzymasz specjalistyczną pomoc oraz wsparcie. Zapraszamy również osoby współuzależnione.

Mgr Helena Zelek